זהב נחשב לאחת המתכות הכי יקרות בטבע.  המתכת מתקשרת עם עושר, זוהר ואצולה. מדובר ביסוד כימי מתכתי נדיר למציאה בטבע. זהב לא נקשר לאף כימית ליסודות כימיים אחרים משום ההרכב הכימי שלו, זו הסיבה שניתן למצוא אותו בטבע בצבעו המקורי ובצורתו הטהורה. כמתכת, זהב משמש את האדם עוד מימי קדם והינו אחת מהמתכות הראשונות שהאדם עשה בהן שימוש.

 

קיימות בהיסטוריה עדויות ואיזכורים רבים למתכת זו. החל מתקופת הפרעונים בה עשו שימוש רב בזהב ולאורך ההיסטוריה כולה. בני האינקה לדוגמא, נהגו לייצר מזהב פסלונים ותכשיטים. כיום, מעבר לשימוש הידוע בזהב כחומר גלם לייצור תכשיטים, נעשה במתכת זו שימוש נרחב גם בתעשייה ובטכנולוגיה בשל העובדה שמתכת זו אוחזת ברמת מוליכות חשמלית גבוהה והיא עמידה לקורוזיה (חלודה). בתחום התכשיטנות מודדים זהב בקראט (איכות). רוב התכשיטים כיום נוצרים בייצור זהב 14 ו- 18 קראט.

 

"בהלת הזהב" במאה ה-19 הובילה לגילויים רבים של מחצבי זהב נדירים ברחבי העולם. מתכת זו היא אחת הסיבות להתיישבות בארה"ב למשל. כיום אנשים נוטים לאגור זהב כיון שמחירה של מתכת יקרה זו נותר יציב ואף עולה בזמני מלחמה או חוסר יציבות גלובאלי.

 

 

תכשיטי זהב

 

טבעת זהב (וגם תכשיטים אחרים, תכשיטי זהב) מיוצרת לרוב באופן מעורב עם מתכות אחרות, את הצבע וחוזק התערובת ניתן לשנות באמצעות שינוי הרכבי המתכות האחרות. המתכות אשר מוסיפים לזהב הטהור לרוב הם, כסף, נחושת, ניקל, פלדיום ולעיתים גם אלומיניום, ברזל, אבץ ומנגן. הצבעים הפופולרים הנם צבעי צהוב, לבן ואדום.

צבעים נוספים הם סגול, ורוד, שחור, כחול וסגול, שחלקם מתקבל באמצעות יצירת שכבת תחמוצת מיוחדת על פני השטח. צבעי זהב אלו אינם פופולרים בקרב יצרנים מפאת הקושי בעיבודם ומחירם הגבוהה של טבעת זהב מסוג זה. מידע נוסף בנושא ניתן למצוא באתר ארגון הזהב העולמי.

 

קאראט (Karat) זהב- יחידת מידה המתארת את מידת הניקיון של זהב בתכשיטי זהב. מבוססת על חלוקה ל- 24 חלקים בסיסיים כאשר 24 קאראט משמעו חומר שכולו זהב , כלומר זהב טהור. באותו אופן, זהב 14 קאראט יהיה סגסוגת שבה 14 מתוך 24 חלקים הם זהב דהיינו, 58.3% זהב והשאר מתכות נוספות האחראיות לתכונות המכניות ולצבע זהב המשמש בתכשיט.

 

ריכוזי זהב מקובלים- זהב בצורתו הטהורה, 24 קאראט, הוא מתכת רכה מאד שאינה מתאימה בדר"כ לעבודה בתכשיטים,  מעט בסרטי שיבוץ, כאשר הזהב נתמך ע"י מצע אחר הנותן לו חוזק, או בעובי גדול. כדי להקנות לזהב את החוזק הנדרש בעבודת תכשיטנות, מקובל לעבוד עם סגסוגות בהן מוספות מתכות אחרות לזהב. בארץ, הסגסוגת בעלת הריכוז הנמוך ביותר של זהב הנמכרת כזהב היא 9 קאראט (37.5%). 10 קאראט (41.7%) הוא הריכוז הנמוך ביותר הנמכר בארה"ב. ריכוזי זהב נוספים המקובלים בשימוש בארץ ובעולם הם: 14 קאראט (53.7%), 18 קאראט (75%), 22 קאראט (91.7%) ו- 24 קאראט - זהב טהור (ליתר דיוק 99.9%). ככל שהקאראט גבוה יותר, הסגסוגת רכה יותר ובעלת בוהק צהוב יותר. ( בארץ מקובל לטובת ייצור טבעת זהב להשתמש ב- 14K ו- 18K)

 
זהב צהוב- הצבע הטבעי של זהב הוא צהוב בוהק. המערכת הבסיסית המשמשת להכנת זהב צהוב בקאראט הנמוך 24-מ קאראט היא זהב, כסף ונחושת. יחסים שונים בין הכסף לנחושת מקובלים ברחבי העולם וקובעים את הנטייה של הזהב לאדום או ירקרק. כך למשל, אחד הסטנדרטים המקובלים באירופה לזהב 18 קאראט הוא 75% זהב עם יחסים שווים של כסף ונחושת, כל אחד 12.5%.

 

זהב אדום- זהב בו תכולת הנחושת גבוהה. הנחושת מקנה את הגוון האדום וככל שחלקה היחסי גדול יותר כך נוטה יותר צבע הסגסוגת לאדום.

 

זהב לבן- תוספת של מתכות בעלות בוהק לבן חזק כגון ניקל או פלדיום, מקנה לזהב צבע לבן. המשפחות הבסיסיות הנהוגות לקבלת זהב לבן הן זהב - נחושת-ניקל-אבץ או זהב - פלדיום - כסף. אם החלטתם לרכוש ולענוד למשל טבעת זהב העשויה זהב לבן, אנו ממליצים לברר כי אינכם אלרגים לניקל. עם זאת על מנת להימנע ממצבי אלרגיה היצרן יעשה שימוש בפלדיום בדרך כלל. 


בכל מקרה של אלרגיה או רגישות בכלל צריך לפנות לרופא המשפחה ולבקש בדיקת אלרגיה למתכות. במידה וברצונכם לבדוק גם אלרגיה אפשרית לזהב יש לבקש זאת במיוחד. הבדיקות הללו אינן כואבות ומבוצעות על ידי מדבקות שמוצמדות לגב הפציינט למשך של כ-3 ימים (ללא מקלחת).

לאחר קבלת התוצאות תוכלו לבקש מיצרן התכשיטים ליצור לכם תכשיט בהתאמה אישית ותחסך מכם טירדה רבה ועוגמת נפש.

 

ציפוי זהב- מתכת בסיסית המצופה בשכבת זהב דקיקה בעובי טיפוסי של עשרות מיקרונים (מיקרון אחד שווה לאלפית המילימטר). כאשר רוכשים טבעת זהב העשויה מתכת מצופה זהב יש לקחת בחשבון כי טבעת זהב כזו עלולה להישרט ולהתקלף במשך הזמן.

 

גולדפילד- כשמו כן הוא- זהב ממולא. זוהי מתכת אשר פניה החיצוניים של תכשיטי הזהב הם זהב ופנימה מתכת בסיסית כגון פליז. בניגוד לציפוי זהב, הזהב בגולדפילד מהווה חלק משמעותי של המתכת, בדר"כ 5%. שכבת הזהב היא שכבה עבה יחסית אשר אינה מתקלפת, נשרטת או יורדת מעצמה. בשמירה נכונה על התכשיט, הגולדפילד מתנהג כזהב לכל דבר. אנו משתמשים ב- 14 קאראט גולדפילד כלומר,זהב 14 קאראט מהווה שכבה חיצונית משמעותית התופסת 5% מסך המתכת.

 

כסף סטרלינג- המכונה גם כסף 925, הוא הסטנדרט המשמש בתעשיית התכשיטים. מכיוון שכסף טהור הוא רך מדי לעבודת תכשיטנות רגילה, מוסיפים לכסף מעט נחושת המקנה לו את החוזק הנדרש. כסף סטרלינג מכיל 92.5% כסף ו- 7.5% נחושת.

 

כסף 999- כסף טהור או ליתר דיוק 99.9% כסף. הכסף הטהור הוא חומר רך והוא משמש בתכשיטנות לסרטי שיבוץ ולתכשיטי חוטים.

 

 

סימון תכשיטים

 

על פי חוק, תכשיטים צריכים להיות מסומנים בסימן ההיכר של טוהר המתכת בה השתמשו בתכשיט ובסימן היכר של היצרן. תכשיטי זהב ובכלל שמשקלם אינו עולה על שני גרם אינם חייבים בסימון. הסימון ימצא בדר"כ בצידו האחורי של התכשיט או על יד הסוגר. לעיתים קרובות הסימון המוטבע קטן מאד ויש

להשתמש בזכוכית מגדלת כדי לראותו. כאשר מספר מתכות שונות משמשות ביצירת התכשיט, יקבע סימון התכשיט על פי הנמוכה שבהן. לדוגמא, אם למשל טבעת זהב תכיל זהב אך גם כסף סטרלינג, יהיה הסימון המוטבע 529, המתאים לכסף סטרלינג. טבעת זהב המכילה זהב 14 ו- 24 קאראט יסומן בסימון 585 או 14K המתאים לטוהר הזהב הנמוך בתכשיטי זהב.
בתיאור טבעת זהב ותכשיטים בכלל ניתן כמובן לכלול את כל המתכות בהם השתמשו בתכשיט. להלן רשימת הסימונים המקובלים לחלק ממתכות המשמשות בתכשיטנות:

 

זהב 24 קאראט- 24K או 999
זהב 22 – 22K או 917
זהב 12- 21K או 875
זהב 18- 18K או 750
זהב 14- 14K או 585
זהב 9- 9K או 375
גולדפילד 14 קאראט- gf 14K או 20/14K
כסף 529, סטרלינג- 925
כסף 999, טהור- 999

 

קאראט (Carat) אבני חן- בעוד זהב מבטא הקאראט את דרגת הטוהר של הזהב, באבני החן משמש המונח קאראט כיחידת מידה למשקל האבן. קאראט אחד שווה לחמישית הגרם (0.2 גר' או 200 מיליגרם). לכל אבן יש משקל סגולי

ייחודי ולפיכך ניתן להגדיר לכל אבן ואבן טבלה הממירה בין גודל האבן לבין משקלה בקאראט לכל צורת חיתוך.

 

נקודות (אבני חן)- באבנים יקרות מקובל לחלק את הקאראט ליחידות קטנות יותר הנקראות נקודות. נקודה שווה למאית הקאראט ומשקלה 2 מיליגרם.

לסיכום: בקניית טבעת זהב ותכשיטים בכלל מומלץ לבדוק מאילו חומרים עשוי התכשיט.

פירוט נוסף ניתן לראות באתר של מכון התקנים המפרט את החוק ואת התקן.

 

הזמנת עיצוב אישי

הצטרפו למועדון החברים של יעקובוב דיאמונד קוטור לקבלת הצעות ייחודיות לחברי המועדון, הזמנות לאירועים ושלל מתנות